O výpravě

Vše to začalo jednoho únorového rána nad víkendovým vydáním Mladé Fronty, kde sportovní redaktor rozjímal nad zimnými sporty a mimo závodů na sněžnicích zmínil i skialpinismus a jednu z nejpopulárnějších cest pro vyznavače tohoto sportu The Haute Route.
Poprvé tuto skialpinistickou túru zdolali členové Alpského klubu v roce 1903. Je mnoho cest kterým by se dalo v Alpách říkat podobně, ale jen jedna vede z Chamonix do Zermattu. Znamená to asi 6 denní skialpinistickou cestu od Mt. Blanku po Matterhorn.
A tak to začalo, museli jsme sehnat dva parťáky do auta, průvodce, mapy, pípsy a lopaty, zabukovat noclehy na chatách, získat v práci dovolenou a hlavně sledovat počasí a lavinovou situaci. Na poslední chvíli bylo nutno, kvůli počasí celou cestu o tři dny posunout.
V úterý 24 dubna po práci vyrážíme, osádka Jirka a Klára neboli Pažouti směr Praha, kde brzo ráno nakládáme Paličovy, Lenku s Honzou. V podvečer dojíždíme do Chamomix, které je nezvykle vylidněné, je vidět, že lyžařská sezóna je u konce. V kempu Les Drus, kde nocujeme je jen jeden stan a jeho osádka se vyhřívá v zatepleném sociálním zařízení.

Trasa The Haute Route.  Kliknutím na obrázek se zobrazí zvětšenina trasy.